PARAGLIDING X PARAŠUTISMUS

Jaký je mezi tím rozdíl a proč si to všichni pletou?

Paragliding je asi nejjednodušší a nejpřístupnější způsob, jak se dostat do vzduchu, aniž by vám někdo kontroloval letenku nebo vedle vás hučel motor. Většinou si létání na paraglidu lidé pletou se skokem z letadla, tzv. PARAŠUTISMEM. Základní rozdíl je jednoduchý:

Při PARAGLIDINGU se startuje z kopce, nebo odvijáku lehkým rozeběhem. Stoupání výše zajišťují pouze přírodní síly tzv. termika a svahové proudění.

Na každý metr, který sklesáme (přibližně 1 metr za vteřinu), uletíme dopředu přibližně 10 metrů. Proto tzv. kloužeme, nikam nepadáme.

Na paraglidu se můžeme dostat několik desítek i stovek kilometrů daleko a několik stovek metrů až kilometrů do výšky.

Naopak při PARAŠUTISMU vyskočíte z letadla a padáte velkou rychlostí k zemi (cca 200 km/h) a po otevření padáku se pak menší rychlostí snášíte na seskokovém padáku. Přesto se snašíte mnohem rychleji než na paraglidu.

Většinou z toho bolí uši, může vám být zle a ze zážitku nic moc extra není. Nehledě na to, že je všechno moc rychlé a než se nadějete, už sedíte na cestě domů v autě a říkate si, jaký to byl fičák.

Pokud toužíte po odbornějším, nezaujatém výkladu:

PARAGLIDING

Paragliding je letecký sport podléhající zákonům o civilním letectví. K plachtění vzduchem se používá paraglidingové křídlo - padákový kluzák, který spadá do kategorie sportovních létajících zařízení pod správou LAA ČR. 

Startuje se z kopce rozběhem, nebo z roviny pomocí vlečného zařízení. Zkušený pilot může plachtit díky využití stoupavých vzdušných proudů.

 Stoupavé proudy mohou být "mechanické", když se proud vzduchu zdvihá o terénní překážku (svahování), nebo termické, když vzduch ohřátý od zemského povrchu stoupá vzhůru (termika).

PARAŠUTISMUS

Parašutismus je opuštění letícího letadla a návrat na zem za pomoci padáku. Parašutistický seskok sestává z volného pádu, následného letu na otevřeném padáku a přistání.

Při seskoku je parašutista vybaven padákovým kompletem, který sestává z hlavního a záložního padáku a postroje.

Hlavní padák je zpravidla typu křídlo (umožňuje lépe manévrovat v průběhu letu). Dále k vybavení parašutisty patří dobře čitelný výškoměr, helma, nůž (pro případné uvolnění ze zamotaných šňůr padáku) a pevná kotníková obuv. Výsadek může probíhat ve výškách od 700 do 4 000 metrů nad úrovní terénu.